czwartek, 11 grudnia 2014

asx - atmoteka 1.12 + Interviewasx born and bred in Poland, where the Sun rarely shines and stolen German cars are most often found, I have been into and around drum & bass for quite a while, though my record collection expands into many different directions and genres. Yet, as the English language allows for the pun to follow, I like to emphasize that it all started from scratch :P Indeed, turntablism was the thing that drew me behind the decks and after all these years I still like to make use of what I've learned so far. However, as far as drum & bass is concerned, there are virtually no limits to what I play (with the small exclusion of the style embodied by McDonald’s most representative figure :P ).


:: Wywiad - POL

Saimon : Adrian Sikora czyli asx. Urodzony w Zamościu, aktualnie mieszka w Warszawie. Wielki miłośnik i kolekcjoner muzyki oraz Dj. Napisz jak to się stało, że muzyka 'zawładnęła' Tobą w taki sposób, że poświęcasz jej praktycznie każdy wolny czas oraz pieniądze ?

asx : Hah, dobre pytanie! Z muzyką chyba zawsze było mi po drodze. A jak to się stało, że muzyka ma tak przemożny wpływ na moje życie? Wydaje mi się, że po części jest to zasługa mojego domu rodzinnego, gdzie zawsze było pełno różnej (dobrej!) muzyki. Ojciec grał swego czasu w zespole rockowym, a kiedy zaczął podróżować służbowo po świecie, zdarzało mu się przywozić do domu różne albumy, których na pewno nie sposób było zdobyć lokalnie. Pamiętam, że przywiózł np. pierwszą składankę EARTH Bukema z zagranicy; miałem wtedy chyba ze 12 lat i byłem oszołomiony tym, co tam usłyszałem. Słuchaliśmy tego całymi tygodniami! To przez ojca trafiłem na The Prodigy, na Massive Attack, ale też na Led Zeppelin, King Crimson, etc. Z czasem chyba przywykłem do tego, że gdzieś w tle rozbrzmiewają zawsze jakieś dźwięki i to przyzwyczajenie towarzyszy mi w moim dzisiejszym życiu. Lubię, kiedy muzyka jest czymś więcej niż tylko zbiorem dźwięków. Muzyka napędza i inspiruje mnie do działania, a jednocześnie koi i pozwala podróżować w głąb siebie, a sądzę, że od czasu do czasu każdemu z nas się to przydaje. A mówiąc bardziej personalnie, kiedy myślę o rzeczach ostatecznych, to najbardziej boję się starości. A muzyka ma do siebie to, że się nie starzeje. Po prostu jest. Zawsze i obok czasu.

Saimon : Dlaczego drum n bass znalazł się w gronie Twoich ulubionych gatunków, szczególnie atmospheric dnb ?

asx : Dlaczego drum & bass? Wydaje mi się, że taka jest moja predyspozycja. W ogóle sądzę, że każdemu z nas ‘pisane’ są pewne gusta, preferencje, etc. Jeden reaguje żywo na np. 4x4, a inny z kolei traci głowę przy synkopie, chociaż wcale nie oznacza to, że muzykę odbieramy zerojedynkowo, no bo w końcu może podobać nam się i to, i to. Jednak nie da się ukryć, że pewne skłonności są silniejsze od innych. A w drum & bassie pociąga mnie moc i harmonia. Szybkie tempo przy jednoczesnej regularności struktury. Nie lubię melodii, które ‘wpadają w ucho’, a w drum & bassie nie ma tego tak dużo, na szczęście. Nie wgłębiam się tu w temat clownstepów  i UKF, bo to w ogóle osobna bajka, której nawet nie śledzę. W każdej rodzinie znajdzie się zresztą jakaś czarna owca. Atmosferyczny drum & bass urzeka mnie głębią bassline’ów, różnorodnością sekcji rytmicznej (bo masz tu i te bardziej ‘klasyczne’ rytmy, i te bardziej minimalistyczne, i amen breaki) i pięknem tła. W ogóle ciężko jest mówić o muzyce bez przykładów, ale jestem przekonany, że ci, którzy też odnajdują się w atmo-d’n’b (tak jak np. Ty) wiedzą, o czym mówię, a jednocześnie ci, którym niespecjalnie po drodze z tym podgatunkiem d’n’b mogą odbierać to zupełnie inaczej. Atmo-d’n’b to w moim odczuciu połączenie siły, mocy i energii ze spokojem i melancholią. Coś blisko złotego środka.

Saimon : Kiedy zacząłeś zbierać płyty ? Jaka jest Twoja najcenniejsza zdobycz ? Opowiedz trochę o swojej kolekcji.

asx : Zacznijmy od płyt kompaktowych. Świadome kolekcjonowanie zaczęło się u mnie chyba pod koniec podstawówki, kiedy to w moich głośnikach królował zagraniczny rap. Obecnie moja kolekcja płyt CD liczy kilkaset sztuk. Nie wspominam oczywiście o kasetach magnetofonowych, których też mam od groma, no i są przecież jeszcze setki gigabajtów mp3… Ale przejdźmy do winyli. Kolekcjonowanie zacząłem od instrumentalnego rapu (po obejrzeniu filmu ‘Scratch’ i złapaniu zajawki na turntablism) zbierając jednocześnie płyty drum & bassowe. Myślę, że gdyby nie discogs.com, to dawno straciłbym rachubę moich płyt. Przez ok. 10 lat kolekcjonowania nazbierałem ponad 1200 płyt, z czego większość to – rzecz jasna – drum & bass, ale jest też sporo dubstepu (tego mroczniejszego, sprzed ery wobbli), breakbeatu, trip-hopu, IDMu, ambientu, rapu, jazzu i tzw. nowoczesnej klasyki. Najgorsze jest to, że lista tego, co chciałbym mieć już dawno przerosła listę tego, co posiadam! Ale uwielbiam winyle i raczej nie przestanę ich kolekcjonować. No i w zasadzie nigdy nie kupuję płyt z myślą o późniejszej odsprzedaży. A najcenniejsze sztuki z mojej kolekcji? Na pewno ‘Electrosoul System – See the Light’ wydany nakładem Camino Blue w liczbie 200 sztuk; na pewno ‘Sentient – Theorem’ (wczesne lata Covert Operations); na pewno ‘Seba – Blaze and Fade Out’ (prezent od majkiego z Białegostoku, też biały kruk); dodałbym tu jeszcze Kemal ‘Fucking Hostile’ – esencja ‘kwaśnego’ techstepu; a z kategorii nie-dnb – w zasadzie wszystko, co wydał Dennis Huddleston aka 36 – jego muzyka w połączeniu z artworkami to majstersztyk w każdym calu. Jestem naprawdę dumny z faktu, że wziąłem udział w crowdfundingu jego dwóch albumu. Świadomość, że wspierasz projekt kierowany stricte do grona tych, którzy cenią tę muzykę tak jak ty jest naprawdę cenna. No i zobaczyć swoje nazwisko na okładce, wśród wszystkich tych, dzięki którym dany album został wytłoczony – bezcenne.

Saimon : Jakiej muzyki słuchasz obecnie najczęściej ? Są artyści, których poczynania śledzisz najbardziej ?

asx : Powiem Ci, że zdarza mi się ‘zawiesić’ nad jednym albumem lub kilkoma na dobrych parę dni, ale mam też okresy, kiedy słucham albo konkretnego rodzaju muzyki, albo konkretnego producenta/kompozytora/zespołu, albo też dozuję sobie różne gatunki po trochu w ciągu dnia. Obecnie najczęściej w moich głośnikach goszczą The Future Sound of London, Nils Frahm, Helios/Goldmund, the Flashbulb, Cliff Martinez, 36, Boards of Canada, Carbon Based Lifeforms, ASC, ENA, Sam KDC, Overlook, Clarity, Ruffhouse, Paragon, LM1, Kiyoko, Ryan Teague, Olafur Arnalds, Bop, Amon Tobin, DJ Shadow, DJ Food, Yagya… cholera, długo by wymieniać, ale myślę, że przedstawiłem właśnie i tych, których słucham najczęściej, i jednocześnie tych, których dokonania śledzę najchętniej. Ale jestem przekonany, że listy nie zamknąłbym nawet setką artystów. Ciężko to wszystko spamiętać, ale na szczęście jest last.fm, z którego od kilku lat korzystam w zasadzie codziennie. Bardzo użyteczna biblioteczka.

Saimon : W jakim klubie grało Ci się dotychczas najlepiej i dlaczego ?

asx : Hmm… od jakiegoś czasu nie mam zbyt wielu okazji, by pograć, dlatego też jest mi całkiem łatwo sięgnąć pamięcią wstecz i wyłowić co żywsze wspomnienia. Zdecydowanie najlepiej wspominam imprezę ‘Mechanizm’ w klubie Carpenter Inn w Olsztynie, gdzie wspólnie z Sho i kolektywem Kontrapunkt świętowaliśmy wydanie pierwszego winyla wytwórni Absys Records. To był rok 2010. Rewelacyjna publiczność i niesamowity klimat. Tego wieczora czułem, że wiem, dla kogo gram i że ci, dla których gram rozumieją moją muzyczną opowieść, bo staram się, by każdy mój set był swego rodzaju muzyczną opowieścią. I tak chyba rzeczywiście było. Dzięki, moskwa! To na pewno nie ostatni raz.

Saimon : Najważniejsze dla Ciebie albumy życia oraz najważniejsze albumy ostatnich 3 lat ?

asx : Wiesz, że zadawanie mi takich pytań grozi co najmniej książką? A serio, to postaram się tym razem ugryź to pytanie wyjątkowo zwięźle. Najważniejsze albumy w moim życiu jak dotąd? Cliff Martinez – ścieżka dźwiękowa do filmu ‘Solaris’; Helios – ‘Unomia’, ‘Eingya’ i ‘Unleft’; FSOL – ‘ISDN’ i ‘Dead Cities’; Nils Frahm – ‘Electric Piano’; DJ Food – ‘Kaleidoscope’; DJ Shadow – ‘Endtroducing…’; Deftones – ‘White Pony’; Korn – ‘Issues’; 36 – chyba każdy album; De La Soul – ‘Buhloon Mindstate’ i ‘Stakes is High’; Onyx – ‘Bacdufucup’ i ‘All We Got Iz Us’; Wu-Tang Clan – ’Enter the Wu-Tang (36 Chambers)’ i ‘Wu-Tang Forever’; GZA – ‘Liquid Swords’; Method Man – ‘Tical’; Redman – ‘Dare Iz a Darkside’; Jamiroquai – ‘Emergency on Planet Earth’, ‘Travelling Without Moving’ i ‘Dynamite’; RGG Trio – ‘Straight Story’ i ‘ONE’; King Crimson – ‘In the Court of the Crimson King’; ASC – niemal każdy album; Erik Truffaz – ‘Walk of the Giant Turtle’; Kryptic Minds – ‘One Of Us’; 2562 – ‘Aerial’ i ‘Unbalance’; Amon Tobin – ‘Bricolage’, ‘Supermodified’ i ‘Permutation’, Olafur Arnalds ‘Living Room Songs’… Cholera, naprawdę długo by wymieniać, a jeśli chodzi o najważniejsze albumy ostatnich 3 lat, to proponuję ograniczyć się jednak do roku 2014; tutaj sytuacja wygląda tak: ENA – ‘Binaural’, The Future Sound of London – ‘Environments V’, Tycho – ‘Awake’, Printempo – ‘Fluctuation’, A Winged Victory for the Sullen – ‘Atomos’, 36 – ‘Dream Tempest’, Clarity – ‘Infinite’, HV/Noon – ‘HV/Noon’. To tak na szybko z ‘pamięci podręcznej’, chociaż gdybym miał się lepiej zastanowić, to na pewno znalazłoby się coś jeszcze :]

Saimon : Muzyczne plany na przyszłość ?

asx : Chcę znaleźć w końcu chwilę czasu na nagranie kilku miksów, do których tracklisty kompletuję już parę ładnych lat. Mam na myśli głównie miksy z pogranicza ambientu/modern classical/IDM (choćby dla portalu Secret Thirteen), ale też miksy dubstepowe, d’n’b, czy bardziej turntablistyczne a la Scratch Perverts. Generalnie planów jest zawsze sporo, ale czasu oczywiście za mało, by to wszystko zrealizować.

Saimon : Jako współtwórca projektu atmoteka kończysz mixem pierwszą serię. Napisz proszę kilka słów o secie, który przygotowałeś.

asx : Korzystając z okazji chcę powiedzieć, że jestem naprawdę dumny z tego, że udało nam się doprowadzić projekt atmoteka do etapu, gdzie artyści sami piszą do nas z pytaniem o możliwość nagrania miksu dla nas. Nie byłoby to możliwe bez Twojego ogromnego zaangażowania i wkładu merytorycznego, Szymku :] A co do mojego miksu, to moją intencją było ukazać atmo-d’n’b w dość szerokim przekroju, bo piękno tego rodzaju d’n’b polega na tym, że masz tu zarówno dzikie, rozpędzone amen breaki, jak i kojące elementy tła skąpane potężną falą basu. Kiedy gram d’n’b, mam w zwyczaju sięgać po kawałki wydawane na przestrzeni nawet kilkunastu lat i największą satysfakcję osiągam wtedy, kiedy udaje mi się stworzyć spójne połączenie przeszłości i teraźniejszości. Mam nadzieję, że udało mi się przemycić kilka takich właśnie akcentów i w tym miksie.

Saimon : Dziękować !


:: Interview - ENG

Saimon : Adrian Sikora aka asx. Born in Zamość, currently residing in Warsaw. A great music lover, an avid vinyl collector, and a passionate dj. Can you tell me how you got ‘possessed’ by music? As far as I know, you tend to dedicate it a great deal of your time, not to mention the associated expenses…

asx : That’s a good one! I think I’ve always been somehow close to music – and music has always been around me, so to speak. And why does it have such an overwhelming influence on my life? Well, I think that partially it’s something I’ve gained at home in my childhood. My dad used to play in a rock band, and when he started travelling on business later on, he used to buy many different records which were impossible to buy in our hometown. I remember that one time he bought the first volume of Bukem’s EARTH when he was abroad; when he came home with the CD, I was totally blown away! I was 12 back then. We used to listen to the album for weeks straight! My father actually exposed me further to, for instance, The Prodigy, Massive Attack, but also to Led Zeppelin, King Crimson, etc. I think I got used to the fact that there has always been some sound in the background and this ‘habit’ is something that accompanies me today. I like music which is something more than a pure collection of sounds. To me, music is a driving force behind action, but at the same time it puts my mind at ease and lets me travel introspectively inside myself; by the way, I think the latter is something that most of us would greatly benefit from, at least from time to time. And speaking from a more personal point of view, when I think of ultimate matters, I fear being old. And the thing about music is that it doesn’t age. It’s timeless. It’s just there, existing always beside time.

Saimon : Why is drum n bass among the top of your favourite music genres, and why atmospheric d’n’b in particular?

asx : Why drum & bass? I believe that this is my predisposition to some extent. I think that in general we are ‘predestined’ to have certain tastes, preferences, etc. For example, someone can react vivdly to 4x4, but someone else will lose their mind for syncopation. This doesn’t mean that our preferences are black or white only, since it is very common for us to enjoy different types of music. Still, it’s actually obvious that everyone of us has a penchant for one type of music over another. And coming back to drum & bass, I find it personally attractive because of the combination of power and harmony. Quick pace with harmonized structure at the same time. I hate ‘catchy’ melodies, and fortunately drum & bass is not so full of such – on condition that we don’t talk about clownstep and UKF, as this is a completely different story; there’s always some rotten apple in every family, I guess. Atmospheric d’n’b enchants me with the depth of basslines, the variety of rhythm (ranging from classic structures, through more minimal bits, to amen breaks) and the beauty of soundscapes in the background. It’s really hard to talk about music without using examples, but I’m quite convinced that those who feel the same about atmo-d’n’b (like you) know what I’m talking about, and that those who are not so fond of it may tend to disagree. Either way, to me, atmo-d’n’b is a combination of force and energy with inner tranquility and melancholy, something close to the golden mean.

Saimon : When did you start collecting records? What’s the most precious item in your collection? Tell me a bit more about it.

asx : Let’s start from CDs. I started collecting them consciously somewhere around the end of the primary school – the time of my craze for foreign rap music. At present, I own several hundred CDs, not to mention dozens of tapes and – of course – the shameful collection of hundreds of gigabytes of mp3s! But let’s move on to wax. First, I used to collect instrumental rap records (after watching ‘Scratch’, which got me hyped on turntablism) and drum & bass at the same time. I think I’d lose count of my collection if not discogs.com. I’ve been collecting vinyl records for around 10 years and during that time I’ve managed to hoard about 1,200 records. The collection is composed mostly of d’n’b, of course, but there is also a lot of deeper dubstep, breakbeat, trip-hop, IDM, ambient, rap, jazz and the so-called modern classical music. The worst thing is that my wantlist has become bigger than my actual collection! But I really love vinyl and I won’t stop collecting records, that’s for sure. And I actually never buy records to sell them later on. And the most precious items? Well, I’d say it’s ‘Electrosoul System – See the Light’ released by Camino Blue in 200 copies; ‘Sentient – Theorem’ (the early days of Covert Operations); ‘Seba – Blaze and Fade Out’ (a gift from majki from Białystok); I’d also add Kemal ‘Fucking Hostile’ – the essence of ‘acid’ techstep; and moving on to non-d’n’b – basically every release by Dennis Huddleston aka 36 – his music combined with artworks is a masterpiece in every detail. I’m really proud to have taken part in crowdfunding of two of his albums. The awareness that you support a project addressed strictly to like-minded people is invaluable. Plus, when you see your name on the inside cover of such album, among all those who supported it just like you – this is truly priceless.

Saimon : What kind of music do you listen to most often? Are there any artists whose output you’re particularly fond of?

asx : To be honest, I sometimes tend to get hyped on one particular album (or a few) for a couple of days, but there are also periods when I listen to a specific type of music, or one artist/producer/composer/band/group only; alternatively, I tend to provide myself with regular doses of different genres throughout the day. My most recent selection features artists like The Future Sound of London, Nils Frahm, Helios/Goldmund, the Flashbulb, Cliff Martinez, 36, Boards of Canada, Carbon Based Lifeforms, ASC, ENA, Sam KDC, Overlook, Clarity, Ruffhouse, Paragon, LM1, Kiyoko, Ryan Teague, Olafur Arnalds, Bop, Amon Tobin, DJ Shadow, DJ Food, Yagya… damn, the list could go on and on! But I think I’ve managed to name both those who I listen to most often, and those whose music I’m most fond of at the moment. But I’m pretty sure that I would find it impossible to close the list with even a hundred of artists! It’s really hard to remember everyone, but there is last.fm, which makes it easier to trace your musical library..

Saimon : What club did you enjoy djing in most? Why?

asx : Hmm… I haven’t had bookings for some time, so it’s actually quite easy to recall the more vivid memories. I had my best night as a dj at Carpenter Inn in Olsztyn. The name of the event was ‘Mechanizm’ and it was an occasion to celebrate – together with Sho and Kontrapunkt team – the first vinyl release of Absys Records. It was 2010. The audience was absolutely amazing, and the atmosphere was magical. That night I felt I knew who I was playing for, and that those who I was playing for understood the story behind my mix. When I play, I always try to create a story, not just put together some tracks at random. And that was the night when everything was just right. Thanks a lot, mokswa! I’m sure it’s not the last time we do something together.

Saimon : Top albums of your lifetime and top albums from the recent 3 years?

asx : You do realize that there is a risk I can give you at least a book as the answer to such question? :] But speaking seriously, I’ll try to handle it rather ‘briefly’. Here goes the list of my all-time favourites so far. Cliff Martinez – ‘Solaris’ soundtrack; Helios – ‘Unomia’, ‘Eingya’ and ‘Unleft’; FSOL – ‘ISDN’ and ‘Dead Cities’; Nils Frahm – ‘Electric Piano’; DJ Food – ‘Kaleidoscope’; DJ Shadow – ‘Endtroducing…’; Deftones – ‘White Pony’; Korn – ‘Issues’; 36 – every single album, actually; De La Soul – ‘Buhloon Mindstate’ and ‘Stakes is High’; Onyx – ‘Bacdufucup’ and ‘All We Got Iz Us’; Wu-Tang Clan – ’Enter the Wu-Tang (36 Chambers)’ and ‘Wu-Tang Forever’; GZA – ‘Liquid Swords’; Method Man – ‘Tical’; Redman – ‘Dare Iz a Darkside’; Jamiroquai – ‘Emergency on Planet Earth’, ‘Travelling Without Moving’ and ‘Dynamite’; RGG Trio – ‘Straight Story’ and ‘ONE’; King Crimson – ‘In the Court of the Crimson King’; ASC – virtually every album; Erik Truffaz – ‘Walk of the Giant Turtle’; Kryptic Minds – ‘One Of Us’; 2562 – ‘Aerial’ and ‘Unbalance’; Amon Tobin – ‘Bricolage’, ‘Supermodified’ and ‘Permutation’, Olafur Arnalds ‘Living Room Songs’… Darn, it could go on and on again, but if we’re talking about the top albums of the last 3 years, I’d suggest to limit the selection to 2014 only, and the list would go more or less like this: ENA – ‘Binaural’, The Future Sound of London – ‘Environments V’, Tycho – ‘Awake’, Printempo – ‘Fluctuation’, A Winged Victory for the Sullen – ‘Atomos’, 36 – ‘Dream Tempest’, Clarity – ‘Infinite’, HV/Noon – ‘HV/Noon’. I picked those off the top of my head, but I’m sure there would be many more albums if I could think longer :]

Saimon : Any future plans in terms of music?

asx : I would like to finally find some time to record a couple of mixes for which I’ve been completing the tracklists for a couple of years. I mean ambient/modern classical/IDM mixes (for e.g. Secret Thirteen), but also dubstep, d’n’b, and turntablistic mixes – a la Scratch Perverts. In general, there are many plans, as always, but there is of course not enough time to handle everything – also as always ;]

Saimon : As the co-founder of atmoteka, you’re the one to close the first series of mixes. Tell us a few words about the mix you’ve put together.

asx : First, I’d like to take this opportunity to say that I’m really proud of the fact that we’ve managed to take atmoteka to a stage where we receive questions from different people about the possibility to record a mix for us. It would not be possible without your huge involvement and input, Saimon :] And talking about my mix, I intended to present a wide cross-section of atmo-d’n’b, since the beauty of this subgenre is based on variety; you’ve got breakneck-paced amen breaks, as well as soothing backgrounds, and all of it overwhelmed with a wall of bass. When I dj, I tend to mix tracks released over a longer period of time, like a dozen or so, and I’m definitely most happy to see that there are tracks which fit together even despite the fact that one of them is way back from the past and the other is some recent gem. I hope that I’ve managed to include a few such combinations into this mix.

Saimon : Thanks a lot !

:: asx - atmoteka 1.12
36 - Dawnspace | 3six
Tipper - Illabye | Myutopia
Antibreak - A Block Turned To Rubble [Red Mist
Survied & Envya - Solipsism | Offworld
Implex - Ocean of Oceans |Covert Operations
Infest & Quasi - Uprising | Omni Music
Solar Empire - Arctic Circle | Covert Operations
Probe One - Polaris | Covert Operations
Alaska - Kodiak | Arctic Music
Method One - Pressure Waves | Levitated
Mav - Atomic Collision | Covert Operations
Future Engineers - Stasis (Andy Bubbles VIP) | Camino Blue
Overturn - Turn Off the Light (ESS Remix) | Covert Operations
Kubatko - Flying Without Wings | Red Mist
LM1 - Ambient Traveller | Covert Operations
Arje - Controlled Emotions | Covert Operations
Genom - Adventure Island | Covert Operations
Mav - The Scientific Way | Covert Operations
ASC - Space Technique (The Nvious Vocal Mix) | Covert Operations
36 - Dawnspace | 3six
Intex Systems - Glaciers | Covert Operations
ICR - Such Unimportant Things Like Us | Fokuz

download  | mixcloud

photo : Alex Talmon
artwork : Saimonse
_______________________

www.soundcloud.com/asx
www.discogs.com/user/asx100000000
www.asx.mixntrix.net

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz